Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 19. apríl 2025Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Metropoly po celom svete si pripomenuli Hodinu Zeme

Socha Krista Spasiteľa počas hodiny dobrovoľnej tmy pre globálnu kampaň „Hodina Zeme“ v brazílskom Riu de Janeiro v sobotu 22. marca 2025. Foto: TASR

Postupné vypínanie osvetlenia sa začalo na Novom Zélande a následne sa pripojili krajiny ako Austrália, Singapur či Thajsko.

Berlín 23. marca (TASR) - Mestá po celom svete sa v sobotu ponorili do tmy pri príležitosti celosvetovej kampane Hodina Zeme, ktorú organizuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF) s cieľom vyzvať krajiny na urýchlené kroky na riešenie klimatických zmien. V rámci symbolického prejavu solidarity s planétou vypli svoje osvetlenie v sobotu viaceré svetoznáme budovy a pamiatky, píše TASR podľa správy agentúry DPA.

Postupné vypínanie osvetlenia sa začalo na Novom Zélande a následne sa pripojili krajiny ako Austrália, Singapur či Thajsko. "Každé zhasnuté svetlo je krokom k udržateľnej budúcnosti," vyhlásil guvernér Bangkoku Chadchart Sittipunt.

Medzi pamiatky, ktoré sa ku kampani pridali, patrila budova opery v austrálskom Sydney, ako aj Brandenburská brána v Berlíne či rímske Koloseum a londýnske London Eye.

Podporovateľov kampane WWF počas Hodiny Zeme tiež vyzval, aby "venovali hodinu pre Zem" tým, že strávia 60 minút vykonávaním niečoho pozitívneho pre planétu - od sadenia stromov až po zníženie spotreby energie.

"Uplynulý rok bol najteplejším v histórii - zavŕšil najteplejšie desaťročie s najteplejšími morami, aké boli kedy zaznamenané. Boli sme svedkami historických požiarov, búrok a sucha... Náš svet je v ohrození a rýchlo sa blížime k nebezpečným klimatickým bodom zvratu, po prekročení ktorých sa kľúčové ekosystémy už nemusia nikdy zotaviť," varovala generálna riaditeľka WWF Kirsten Schuijitová.

Mestá a pamiatky naprieč Slovenskom sa k sobotňajšej kampani pridali hodinovým zhasnutím svetla od 20.30 až 21.30 h SEČ.

Kampaň Hodina Zeme začala v Austrálii v roku 2007 a postupne sa rozrástla na celosvetové hnutie. Celé ulice, budovy, pamiatky a panorámy miest každoročne v rámci nej zhasínajú svetlá, aby upozornili na klimatickú krízu.