Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 19. apríl 2025Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Dobrovodský: Problém na cudzineckej polícií treba riešiť systematicky

Na snímke verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Foto: TASR Jakub Kotian

Únia miest Slovenska minulý týždeň kritizovala, že termínov na cudzineckej polícii stále nie je dostatok.

Bratislava 11. marca (TASR) - Na verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského sa obrátili viaceré osoby, ktoré majú problém získať cez rezervačný systém termín na oddeleniach cudzineckej polície. Ombudsman vníma, že ide o rozsiahlejší problém, ktorý je potrebné riešiť systematicky. Na druhej strane víta snahu Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru (PZ) o efektívne vybavenie potrieb cudzincov a rozhodnutie o otvorení stránkových hodín vo vybraných dňoch aj pre osoby bez termínu z rezervačného systému. TASR o tom informoval hovorca VOP Branislav Gigac.

Ako ďalej podotkol, cudzinecká polícia otvorí dvere na svojich oddeleniach na celom Slovensku počas marcových štvrtkov od 7.40 h do 11.40 h pre rôzne životné situácie. Podrobnosti o otvorení dodatočných termínov možno nájsť na webe ministerstva vnútra.

Podľa Dobrovodského sa najväčší nápor ľudí bez rezervovaného termínu očakáva na oddelení cudzineckej polície v Bratislave. "Ak ste v Bratislave a máte možnosť, využite alternatívu návštevy iného oddelenia cudzineckej polície PZ. Upozorňujem však, že túto možnosť máte, len ak podávate prvú žiadosť," uviedol Dobrovodský. Týka sa to podávania žiadostí o udelenie prechodného pobytu, žiadostí o udelenie trvalého pobytu na päť rokov a žiadostí o udelenie národného víza. V týchto životných situáciách môžu cudzinci z tretích krajín prísť na akékoľvek oddelenie cudzineckej polície a nie sú viazaní na príslušné oddelenie podľa miesta pobytu.

Ombudsman pripomína, že od 15. decembra 2024 je možné vo vybraných životných situáciách komunikovať s cudzineckou políciou a podávať žiadosti aj elektronickým spôsobom. Toto sa dá v prípade, ak majú cudzinci aktivovaný tzv. bezpečnostný osobný kód (BOK). "Preto cudzinecká polícia apeluje na cudzincov, aby si ho aktivovali," podotkol. Pri registrácii občana Európskej únie, žiadosti o vydanie dokladu, žiadosti o obnovenie pobytu, súhlase s ubytovaním, odvolaní súhlasu s ubytovaním a registrácii ubytovateľa elektronicky nebudú cudzinci musieť čakať na termín. Budú sa však musieť dostaviť na oddelenie cudzineckej polície na snímanie biometrie. Zároveň sú pri elektronickej žiadosti znížené aj správne poplatky o 50 percent, maximálne však o 50 eur.

"Novou možnosťou elektronickej komunikácie sa zlepší situácia hlavne samotným cudzincom," konštatoval ombudsman.

Únia miest Slovenska minulý týždeň kritizovala, že termínov na cudzineckej polícii stále nie je dostatok. Situáciu označila za neúnosnú s tým, že od októbra, keď na ňu upozornila, sa problémy prehĺbili.

Ministerstvo vnútra SR vtedy reagovalo, že v posledných rokoch vzrástol počet cudzincov na Slovensku o 300 percent. Kolapsu pobytovej agendy podľa neho po začiatku vojny na Ukrajine zabránili prijaté opatrenia. Zároveň avizovalo, že pracuje na zmene legislatívy, ktorá by mohla pri niektorých povoleniach na pobyt obmedziť ich vydané množstvo. Argumentovalo pritom zavedením podobnej legislatívy v iných krajinách. Rezort tiež deklaroval, že sa situáciu snaží riešiť systémovo. Rovnako dodal, že cudzinecká polícia chce otvoriť spracovateľské centrá na vybavovanie takýchto žiadostí.