Hoci je M. Radačovský možno už poslancom NR SR, neuškodí k jeho nástupu ešte dodať pár písmeniek. Nejde totiž o neho, ale o princíp. To, či poslancom už je, by vedel povedať buď on alebo poverený predseda parlamentu P. Žiga – to, že to doteraz neoznámili, ešte neznamená, že to tak nie je. Ide totiž o výlučnú právomoc a zodpovednosť predsedu NR SR, aby určil, ktorý náhradník na neuplatňovaný mandát po R. Huliakovi sa stane poslancom, pričom je však povinný rešpektovať ich poradie, ktoré vzniklo na základe vôle občanov vo voľbách. Nastúpenie poslanca do parlamentu je už iná záležitosť, ktorej sa možno venovať podrobnejšie pred začiatkom schôdze, na ktorej bude poslanec skladať sľub a ak ho zloží, ujme sa funkcie.
Zákon ukladá predsedovi parlamentu vyhlásiť nástup náhradníka na uvoľnené miesto poslanca do 15 dní a keďže R. Huliak bol vymenovaný do funkcie ministra 5. marca, budúci týždeň by mal byť verdikt P. Žigu aj oficiálne známy. Ak teda vyhlásenie ešte stále znamená vyhlásenie, a nie utajenie. A keďže kruciálna otázka je jednoduchá, rovnako jednoduchá by mala byť aj odpoveď. Tá znie, či M. Radačovský zostal náhradníkom, keďže sa krátko po voľbách práva na miesto náhradníka vzdal a rozhodol sa uplatňovať si mandát europoslanca. A keďže sa tohto práva vzdal, poslancom na neuplatňovaný mandát F. Kuffu sa namiesto neho stal K. Farkašovský. Podotázkou tak je, či si náhradník môže vyberať, kedy a na ktorý neuplatňovaný mandát poslanca nastúpi. Zákon nič také ani podobné neuvádza, pričom Ústavným súdom bolo opakovane potvrdené, že aj predseda NR SR môže konať iba na základe a v súlade so zákonmi, nie svojvoľne.
Ak je však aj pripustený kvôli rešpektovaniu iného názoru opak – teda, že hoci sa M. Radačovský miesta náhradníka vzdal, ale aj tak sa ho nevzdal – je preukázateľné, že ak sa teraz stane poslancom, nemal by sa ním stať. V takom prípade by sa totiž musel vzdať okrem miesta po F. Kuffovi aj miesta náhradníka na neuplatňovaný mandát Š. Kuffu, a až potom by namiesto neho mohla nastúpiť D. Kramplová, čo sa však nestalo. Takže možnosti sú iba dve – v parlamente buď teraz sedí neoprávnene D. Kramplová alebo v ňom bude neoprávnene sedieť M. Radačovský. Nemôže v jednom prípade platiť, že sa práva náhradníka treba vzdať, v druhom, že sa ho vzdať netreba a výsledok bude rovnaký – až taký právny šalát nezje nikto.
K poznámke pod čiarou patrí, že ak P. Žiga rozhodne, že M. Radačovský sa stal poslancom, jeho rozhodnutie môže zmeniť už len Ústavný súd, ktorého o to môže požiadať ďalší náhradník v poradí, teda J. Krišanda, ktorý je zároveň podpredsedom SNS. Ak tak urobí, bude po čase známe a všetkými akceptovateľné, ako to je a ako to má byť. Ak tak neurobí, bude mať SNS – ľudovo povedané – v kožuchu opäť dve blchy: okrem A. Lučanského aj M. Radačovského, čo však okrem SNS už nemusí a ani nebude trápiť nikoho iného.