Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. október 2024Meniny má Vladimíra
< sekcia Publicistika

HRABKO: Ikonická fotografia môže pomôcť Trumpovi vyhrať voľby

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Snímka (vo vnútri článku), na ktorej zakrvavený Trump hrozí päsťou s vlajúcou americkou zástavou na pozadí, má podľa Hrabka veľkú politickú hodnotu. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 20. júla (Teraz.sk) – Neúspešný pokus o atentát na bývalého amerického prezidenta a súčasného prezidentského kandidáta Donalda Trumpa zvýšil jeho šance uspieť vo volebnom súboji, silnou zbraňou v jeho predvolebnej kampani môže byť aj ikonická fotografia urobená v čase útoku. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Snímka, na ktorej zakrvavený Trump hrozí päsťou s vlajúcou americkou zástavou na pozadí, má podľa Hrabka veľkú politickú hodnotu. „Fotografia obletela celý svet a nepotrebuje žiadny komentár. Nepotrebujete žiadne slová, len ju stále opakovať. Je to hodnota sama osebe,“ konštatoval Hrabko.

Republikánsky kandidát na prezidenta, bývalý prezident Donald Trump, je obkľúčený agentmi tajnej služby USA po pokuse o atentát na predvolebnom zhromaždení v Pensylvánii, sobota 13. júla 2024.
Foto: TASR/AP


V tejto chvíli je podľa neho favoritom volieb Donald Trump a je na Demokratickej strane, ako sa pokúsi s týmto faktom vyrovnať.



Slovenská republika si 17. júla pripomenula 32. výročie prijatia Deklarácie zvrchovanosti SR, prezident Peter Pellegrini pri tejto príležitosti pripomenul veľkú polarizáciu spoločnosti v čase krátko pred koncom Československa. Následný vznik samostatného štátu a spoločný nástup na novú historickú misiu však podľa Pellegriniho umožnil toto rozdelenie do veľkej miery prekonať.



Hrabko reaguje, že kľúčovým faktorom pri prekonávaní traumy z konca spoločného štátu bol čas. „Aj dnes sa ešte niekedy k tejto téme niekto vracia. Ale s nástupom nových generácií títo ľudia vymrú,“ konštatoval. Dodal, že paradoxom histórie je, že politická garnitúra okolo Vladimíra Mečiara, ktorá rozpad spoločného štátu iniciovala, nedokázala Slovensko začleniť do európskych a atlantických štruktúr. „Dokázali to až tí, ktorí v čase rozdelenia až tak veľmi samostatné Slovensko nechceli. Napriek tomu ho dokázali práve oni zaradiť do medzinárodných štruktúr a tak zabezpečiť jeho prežitie,“ konštatoval Hrabko.

Európska komisia podľa Hrabka dlhodobo komunikovala s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer-SD) svoje výhrady k novele trestných kódexov a Slovenská republika na tieto výhrady reagovala špeciálnou novelou, ktorú ešte v druhom čítaní doťahovala prostredníctvom koaličného pozmeňujúceho návrhu. „Myslím si, že Európska komisia je v tejto chvíli spokojná, lebo keby nebola, dala by to vopred najavo,“ reagoval Hrabko na schválenie "európskej" novely trestných kódexov v Národnej rade (NR) SR.

V kontexte najbližších týždňov preto ďalšie pripomienky zo strany EÚ neočakáva. „Samozrejme, toto je teória a uvidíme, aká bude prax, keď prídu prvé rozhodnutia súdov,“ zhrnul Hrabko.

Opozičné KDH predstavilo vlastné priority na zmenu Ústavy SR. Jednomyseľne sa na nich v utorok (16. 7.) uznieslo predsedníctvo hnutia. „KDH nie je tým politickým subjektom, ktorý bude určovať, či sa bude meniť ústava, alebo nie,“ upozornil Hrabko. Bude na vládnej koalícii a najmä premiérovi Ronertovi Ficovi (Smer-SD), s akým návrhom príde a začne o ňom rokovať. Podľa Hrabka je však pre opozičné KDH spolupráca s vládnou koalíciou v tomto čase riskantná a musí zvážiť, či mu prípadné zmeny ústavných formulácií stoja za riziko straty časti voličov. „Sledujem Roberta Fica už od jeho vstupu do politiky a nepoznám žiadny jeho politický návrh, ktorý by nebol v jeho prospech,“ upozornil Hrabko.