Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica

NRSR schválila novelu Trestného zákona, týka sa premlčacích dôb

Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca, kedy má nadobudnúť účinnosť "veľká novela" Trestného zákona schválená 8. februára.

,aktualizované 

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu po odhlasovaní novely Trestného zákona 9. schôdzu. Začala sa ešte 31. januára. Zvyšok neprerokovaných bodov presunul parlament na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 16. apríla.

- Napätá situácia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je nebezpečná pre celý región. Poľský premiér Donald Tusk takto v stredu reagoval na jeho žiadosť o "ochranu". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

- Druha najvyššia slovenská futbalová súťaž ponesie názov MONACObet liga. Prezident SFZ Ján Kováčik a zástupca spoločnosti Dušan Bánovský oznámili partnerstvo v súvislosti s podporou profesionálneho klubového futbalu v gescii zväzu.

- Pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to 20 rokov. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

- Zmenou štatútu Slovenskej informačnej služby vláda len reagovala na vzniknutú situáciu, keď si predseda vlády nemohol vybrať svojho šéfa SIS. Uviedol to poslanec Tibor Gašpar (Smer). Predsedníčka výboru Mária Kolíková považuje za zrejmé, že zmena štatútu je účelová.

- Novodubnická spoločnosť EVPÚ a švédska spoločnosť BAE Systems Hägglunds podpísali kontrakt na dodávku veliteľského zameriavača pre pásové obrnené vozidlo CV90 MkIV pre Ozbrojené sily SR. Informoval o tom riaditeľ komunikácie BAE Systems Hägglunds Ola Thorén.

- V rámci pátrania po bývalých členoch vedenia nemeckej ľavicovej teroristickej organizácie Frakcia Červenej armády (RAF) polícia prepustila podozrivého, ktorého v pondelok zadržali v Berlíne.

- Na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vznikla Knižnica Jána Kuciaka. Umiestnená je na ulici B. Slančíkovej v priestoroch Katedry žurnalistiky a nových médií, ktorá knižnicu spravuje.

- Finančná situácia slovenských samospráv je zlá. Zhodnotil to po stredajšom rokovaní v Ružomberku predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

- Pápeža Františka previezli v stredu po pravidelnej generálnej audiencii vo Vatikáne na lekárske vyšetrenie do Gemelliho nemocnice v Ríme. Okamžite po vyšetrení sa vrátil späť do Vatikánu, informovala agentúra ANSA.

- Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok podáva podnet pre porušenie pravidiel volebnej kampane. Robí tak v súvislosti s časopisom, ktorý podľa neho očierňuje jeho osobu a podporuje prezidentského kandidáta a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

- Opozícia chodí po európskych orgánoch a žiada, aby Slovensku zobrali peniaze. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Zároveň ju požiadal, aby s tým prestala.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstaví o pár dní program z Európskeho sociálneho fondu (ESF) v objeme 300 miliónov eur. Cieľom je umiestniť nezamestnaných ľudí do zamestnaní. Uviedol to v stredu šéf rezortu Erik Tomáš.

- Národné športové centrum (NŠC) ocenilo osemnásť športovcov a ich trénerov za úspechy dosiahnuté v roku 2023. Medzi laureátmi figurovali okrem iných tenistka Renáta Jamrichová, cyklista Martin Svrček či veslár Peter Strečanský.

- Ruský prezident Vladimir Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku a susednej Ukrajine a aj za "vraždu" opozičného politika Alexeja Navaľného. V stredu to vo svojom príhovore v pléne EP v Štrasburgu vyhlásila vdova po ruskom politikovi Julija Navaľná.

- Vláda vyčlenila pre okresy Michalovce a Sobrance vyše 1,62 milióna eur na konkrétne potreby obcí a občianskych združení. Okres Michalovce dostane 913.000 eur a okres Sobrance 709.000 eur.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že Európska únia by mala zvážiť možnosť využiť zisky zo zmrazených ruských aktív na nákup vojenských zásob pre Ukrajinu.

- Spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády, naplánované na 11. apríla, sa uskutoční v Michalovciach. Po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v metropole dolného Zemplína to uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

- Minister dopravy Jozef Ráž (Smer-SD) očakáva skoré dokončenie štúdie realizovateľnosti úseku diaľnice D1 na Ukrajinu. Oznámil to pred stredajším výjazdovým rokovaním vlády v Michalovciach.

- Nórsky Nobelov výbor, ktorý rozhoduje o laureátovi Nobelovej ceny za mier, v stredu uviedol, že odsúdenie popredného ruského bojovníka za ľudské práva Olega Orlova na väzenský trest je pokusom o "umlčanie" kritikov v Rusku.