Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica

VIDEO: NRSR schválila novelu Trestného zákona, týka sa premlčacích dôb

Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca, kedy má nadobudnúť účinnosť "veľká novela" Trestného zákona schválená 8. februára.

,aktualizované 

- Českí poslanci schválili novelu občianskeho zákonníka, ktorá párom rovnakého pohlavia umožní uzavrieť zväzky s väčšinou práv, aké majú heterosexuálne páry.

- Britský tenista Andy Murray v lete pravdepodobne ukončí aktívnu kariéru. Trojnásobný grandslamový víťaz to uviedol po stredajšej prehre s Francúzom Ugom Humbertom v 2. kole turnaja ATP v Dubaji. Informovala o tom agentúra AFP.

- Poľsko uvažuje nad dočasným uzavretím hranice s Ukrajinou pre tovar, uviedol poľský premiér Donald Tusk. Podľa neho to však uškodí obom krajinám.

- Rusko oznámilo, že jeho prioritou je ochrana obyvateľov Podnesterska, ktoré v ten istý deň požiadalo Moskvu o ochranu pred tlakom Moldavska.

- Hnutie Hamas vyzvalo Palestínčanov, aby v marci na začiatku moslimského posvätného mesiaca ramadán vnikli do mešity al-Aksá v Jeruzaleme.

- Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) hľadá lekárov na výkon prehliadok mŕtvych tiel v Prešovskom kraji. Konkrétne sa to týka okresov Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu naliehal na balkánskych lídrov, aby Ukrajine poskytli väčšiu podporu, pretože nedostatok munície na fronte má negatívny vplyv na jej armádu vo vojne proti útočiacemu Rusku. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu po odhlasovaní novely Trestného zákona 9. schôdzu. Začala sa ešte 31. januára. Zvyšok neprerokovaných bodov presunul parlament na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 16. apríla.

- Napätá situácia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je nebezpečná pre celý región. Poľský premiér Donald Tusk takto v stredu reagoval na jeho žiadosť o "ochranu". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

- Druha najvyššia slovenská futbalová súťaž ponesie názov MONACObet liga. Prezident SFZ Ján Kováčik a zástupca spoločnosti Dušan Bánovský oznámili partnerstvo v súvislosti s podporou profesionálneho klubového futbalu v gescii zväzu.

- Pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to 20 rokov. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

- Zmenou štatútu Slovenskej informačnej služby vláda len reagovala na vzniknutú situáciu, keď si predseda vlády nemohol vybrať svojho šéfa SIS. Uviedol to poslanec Tibor Gašpar (Smer). Predsedníčka výboru Mária Kolíková považuje za zrejmé, že zmena štatútu je účelová.

- Novodubnická spoločnosť EVPÚ a švédska spoločnosť BAE Systems Hägglunds podpísali kontrakt na dodávku veliteľského zameriavača pre pásové obrnené vozidlo CV90 MkIV pre Ozbrojené sily SR. Informoval o tom riaditeľ komunikácie BAE Systems Hägglunds Ola Thorén.

- V rámci pátrania po bývalých členoch vedenia nemeckej ľavicovej teroristickej organizácie Frakcia Červenej armády (RAF) polícia prepustila podozrivého, ktorého v pondelok zadržali v Berlíne.

- Na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vznikla Knižnica Jána Kuciaka. Umiestnená je na ulici B. Slančíkovej v priestoroch Katedry žurnalistiky a nových médií, ktorá knižnicu spravuje.

- Finančná situácia slovenských samospráv je zlá. Zhodnotil to po stredajšom rokovaní v Ružomberku predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

- Pápeža Františka previezli v stredu po pravidelnej generálnej audiencii vo Vatikáne na lekárske vyšetrenie do Gemelliho nemocnice v Ríme. Okamžite po vyšetrení sa vrátil späť do Vatikánu, informovala agentúra ANSA.

- Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok podáva podnet pre porušenie pravidiel volebnej kampane. Robí tak v súvislosti s časopisom, ktorý podľa neho očierňuje jeho osobu a podporuje prezidentského kandidáta a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

- Opozícia chodí po európskych orgánoch a žiada, aby Slovensku zobrali peniaze. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Zároveň ju požiadal, aby s tým prestala.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstaví o pár dní program z Európskeho sociálneho fondu (ESF) v objeme 300 miliónov eur. Cieľom je umiestniť nezamestnaných ľudí do zamestnaní. Uviedol to v stredu šéf rezortu Erik Tomáš.